base 01
base 02base 03

Διεθνής Διαγωνισμός FAMELAB 2015

Τα νέα πρόσωπα της επιστήμης

-     Σπουδάζεις ή εργάζεσαι ή έχεις πτυχίο σε κάποιο επιστημονικό τομέα;

-     Μπορείς μέσα σε 3 λεπτά να εμπνεύσεις το κοινό και να αποδείξεις ότι έχεις ταλέντο;

Αν ναι,

τότε πάρε μέρος στην 9η διοργάνωση του διεθνούς διαγωνισμού FameLab και…

Άνοιξε τη δική σου αυλαία, γίνε το επόμενο αστέρι της επικοινωνίας της επιστήμης!

Το BritishCouncil, σε συνεργασία με το HubScience, θέλει να αναδείξει για ένατη συνεχή χρονιά νέα ταλέντα στην επικοινωνία της επιστήμης, να ενθαρρύνει τους νέους επιστήμονες να έχουν πάθος για την επιστήμη και την τεχνολογία και να μοιραστούν τον ενθουσιασμό τους με το ευρύ κοινό μέσα από ένα διασκεδαστικό και πρωτότυπο τρόπο. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι άνω των 18 ετών και να σπουδάζουν ή να εργάζονται στον χώρο της επιστήμης και της τεχνολογίας. Οι παρουσιάσεις τους θα κριθούν με βάση το περιεχόμενο, τη σαφήνεια και τη χαρισματικότητα, και θα πρέπει να είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες, ενδιαφέρουσες και κατανοητές στο ευρύ κοινό.

Προθεσμία υποβολής δηλώσεων συμμετοχής: Σάββατο  28 Φεβρουαρίου 2015

Ο διαγωνισμός θα γίνει σε 2 φάσεις. Αρχικά θα υπάρξουν δύο προκριματικοί γύροι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, απ’ όπου θα προκύψουν οι 10 φιναλίστ που θα λάβουν μέρος στον τελικό.

-          Στην Αθήνα, ο προκριματικός θα γίνει τη Δευτέρα 2 Μαρτίου, στις 7:00 μμ στο TheΗubEvents, Αλκμήνης 5, Κ. Πετράλωνα (μετρό Κεραμεικός).

-          Στη Θεσσαλονίκη, ο προκριματικός θα γίνει την Τρίτη 3 Μαρτίου 2015, στις 7:00 μμ στα γραφεία του BritishCouncil (Τσιμισκή 43, Εμπορικό Κέντρο Πλατεία- 4ος όροφος).

Ο μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 21 Μαρτίου 2015, στις 7:00 μμ, στην Τεχνόπολη/Γκάζι (Πειραιώς 100) στο πλαίσιο του 2ου Φεστιβάλ Επιστήμης και Καινοτομίας (2ndAthensScienceFestival).

Βραβεία

Οι 10 φιναλίστ που θα επιλεγούν στον προκριματικό γύρο θα παρακολουθήσουν δωρεάν ένα διήμερο Masterclassστην Επικοινωνία της Επιστήμης στα γραφεία του BritishCouncil, Πλατεία Κολωνακίου 17, Αθήνα.

Ο νικητής/η νικήτρια του τελικού θα μεταβείστο CheltenhamFestivalστη Βρετανία, όπου μεταξύ 2-7 Ιουνίου 2015 θα συμμετάσχει μαζί με τους νικητές των άλλων χωρών του FameLab, συμπεριλαμβανομένης και της Βρετανίας, στο InternationalFameLab 2015.

Άλλα Βραβεία

Πρώτο βραβείο θα είναι ένα tablet, δεύτερο και τρίτο βραβείο ένα κινητό τηλέφωνο. Επίσης, θα υπάρξει βραβείο προερχόμενο από το κοινό, που θα έχει την ευκαιρία να ψηφίσει το δικό του αγαπημένο φιναλίστ.

Επίσης θα υπάρξουν πολλές ευκαιρίες συνεργασίας και επικοινωνίας με άλλους επιστήμονες στην Ευρώπη καθώς και ευκαιρίες για συμμετοχή σε εκδηλώσεις του BritishCouncil.

Μέλη της κριτικής επιτροπής είναι καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της επιστήμης και των ΜΜΕ.

H Ιστορία του FameLab

Το FameLab© είναι σήμα κατατεθέν του CheltenhamFestival, ενός από τους γνωστότερους πολιτιστικούς οργανισμούς του Ηνωμένου Βασιλείου που διοργανώνει  4εκ των κορυφαίων Φεστιβάλ της χώρας σε διαφορετικούς τομείς(Jazz, Λογοτεχνία, Μουσική και Επιστήμες).

Το FameLab ιδρύθηκε το 2005 από το CheltenhamScienceFestival σε συνεργασία με τη NESTA με τη χορηγία και την υποστήριξη από τους Pfizer, Silicon 19, Channel 4 και TheDailyTelegraph. Μετά την πολύ μεγάλη επιτυχία που σημείωσε στη Βρετανία, το 2005, άρχισε να ταξιδεύει ανά τον κόσμο πρώτα πιλοτικά στη Νοτιοανατολική Ευρώπη και στη συνέχεια σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη, την Ασία και την Αφρική.  Η συνεργασία με το BritishCouncil ξεκίνησε το 2007 πάντα με την ίδια ανταπόκριση, και γρήγορα επεκτάθηκε σε πάνω από 20 χώρες διεθνώς, με τη συμμετοχή 4.500 ερευνητών παγκοσμίως.

Το British Council λειτουργεί στην Ελλάδα από το 1939, παρέχοντας ένα ευρύ φάσμα υπηρεσιών και δραστηριοτήτων, και τα γραφεία του βρίσκονται στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Συνεργαζεται με πολλούς οργανισμούς της Ελλάδας – Υπουργεία, πανεπιστήμια, ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα, σχολεία, μη κυβερνητικούς και πολιτισμικούς οργανισμούς τόσο του δημοσίου όσο και του ιδιωτικού τομέα.

Ο διαγωνισμός γίνεται σε συνεργασία με το HubScience και την υποστήριξη της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών και του Openscience.gr

Χορηγοί Επικοινωνίας

ΝΕΡΙΤ, Πρώτο Πρόγραμμα, ΒΗΜΑScience, Αθήνα 9.84, art&life, culturenow.gr, debop.gr, diorismos.gr, eirinika.gr, επιχειρώ, forfree, protagon.gr, GoodNews

Πληροφορίες:

BritishCouncil, Αθήνα – Βαγγέλης Κραββαρίτης, τηλ.: 210 3692 361

BritishCouncil, Θεσσαλονίκη – Χρυσούλα Μελίδουτηλ: 2310 378 314 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">chrysoula.melidou@britishcouncil.gr

TheHubEvents, Αλκμήνης 5, Κ. Πετράλωνα, τηλ. 2103411009

Για τους όρους συμμετοχής : http://www.britishcouncil.gr/events/famelab-2014